„Razem aktywnie” w gminie Tuczępy

Razem aktywnie” -wsparcie samoorganizacji
seniorów i liderów w gminie Tuczępy

Miło nam poinformować, iż złożony przez Fundację wniosek w Narodowym Centrum Wolności NA PODSTAWIE RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NA LATA 2021-2030 NOWEFIO – EDYCJA 2024 – PRIORYTETY 2-4 uzyskał pozytywną ocenę i został skierowany do realizacji.

Głównym problemem, na który odpowiada projekt, jest niski poziom aktywności seniorów w gminie Tuczępy (jedyna gmina w powiecie buskim, w której nie ma klubu lub domu seniora). Rozwiązaniem będzie szereg działań dla seniorów (integracyjnych, sprawnościowych, w tym fizjoterapeutycznych, tematycznych, w tym zależnych od zainteresowań konkretnej grupy), a także dla liderów lokalnej społeczności (wsparcie kompetencji umożliwiających kontynuację aktywizacji seniorów). Realizacja projektu obędzie się w okresie od 1 maja 2024 r. do 31 lipca 2025 r. Jego efektem będzie zaktywizowanie 32 seniorów z gminy Tuczępy i udzielenie wsparcia (szkolenia i doradztwo) 8 liderom, którzy przewodzić będą lokalnej społeczności i motywować innych do działania. Projekt dąży do wywołania trwałej zmiany poprzez stworzenie nowych i silnych relacji między seniorami oraz dostarczenie im narzędzi umożliwiających dalszą aktywność.

Umowa Nr: 171/II/2024 zawarta dnia 6.06.2024

Wartość dofinansowania w 2024 roku:149 990,00 zł (słownie: sto czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt złotych 00/100)
Wartość dofinansowania w 2025 roku:149 990,00 zł (słownie: sto czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt złotych 00/100)

Pełna wartość dofinansowania: 299 980 (słownie: dwieście dziewięćdziesiąt tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt złotych 00/100)

Na czym polega projekt?
Projekt angażuje obywateli, w tym przypadku seniorów, dając im możliwość aktywnego działania, decydowania o organizowanych inicjatywach, tworzenia grupy bazującej na wspólnych  zainteresowaniach, celach i potrzebach. Aktywność połączona jest ze zdobywaniem wiedzy w sferze działań obywatelskich, a to wszystko wpisuje się w priorytet 2.

Zadanie przyczynia się do zwiększenia aktywności i samoorganizacji obywatelskiej poprzez:

– zaktywizowanie 32 seniorów (różnorodne zajęcia dopasowane do potrzeb i zainteresowań seniorów),

– wzmocnienie 8 liderów lokalnej społeczności,

– zapewnienie sytuacji, w której seniorzy sami będą decydować o szczegółach prowadzonych dla nich zajęć (w większości przypadków) i miejsca, do którego pojadą w ramach wycieczek,

– zainicjowanie powstania nowych relacji społecznych, umocnienie już istniejących oraz budowanie zaufania

Przewiń na górę